

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 6.5 Ω |
| Working Voltage | 12 V |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Power Dissipation | 550 mW |
| Power Dissipation | 3 W |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 12 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 31.2 mA |
| Reverse Current | 1 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 200 mA |
Stock: 399
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08947
Ext.Price$0.08947
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08947 | $0.08947 |
| 10 | $0.08860 | $0.88600 |
| 50 | $0.08774 | $4.38700 |
| 100 | $0.08703 | $8.70300 |
| 500 | $0.08633 | $43.16500 |
